Obraz Ewa Czerniecka
Tablice interaktywne, oprogramowanie Smart Notebook i portal Smart Exchange
Ewa Czerniecka w dniu piątek, 7 marzec 2014, 16:15 napisał(a)
 
Tablice interaktywne są coraz powszechniejsze w szkołach i placówkach naszego województwa. Nie jest to magiczne medium samouczące, lecz rodzaj interfejsu, czyli urządzenia do komunikowania się pomiędzy człowiekiem i komputerem, podobnie jak myszka komputerowa.

Aby móc skutecznie wykorzystywać tablicę interaktywną na lekcji, nauczyciel musi nauczyć się trzech rzeczy: obsługi tego urządzenia (tak jak obsługi komputera i rzutnika), pracy w oprogramowaniu narzędziowo-prezentacyjnym dołączonym do tablicy (dedykowanym lub uniwersalnym) oraz metodycznego spojrzenia na funkcjonalności tablicy w kontekście realizacji założonych celów dydaktycznych.

Praca w oprogramowaniu wiąże się z poznaniem narzędzi tablicowych (narzędzia do pisania, rysowania, ścierania / zmazywania, zakrywania i odkrywania, itp.), które są podobne u różnych producentów.
Poza tym większość dostępnego na rynku oprogramowania oferuje możliwość tworzenia prezentacji - ciągu ekranów / slajdów, na których umieszczamy rozmaite obiekty tekstowe, graficzne, audio, wideo, hiperłącza, multimedia, itp.

Bardziej przekonywujące i skuteczniejsze dydaktycznie jest zaprezentowanie interaktywności obiektów właśnie na tablicy interaktywnej. To sugeruje, że aby pełniej korzystać z tablicy interaktywnej podczas lekcji, nauczyciel powinien stworzyć bądź pozyskać interaktywne i multimedialne zasoby edukacyjne.

Centrala LSCDN w Lublinie posiada dwie tablice interaktywne firmy Smart Technologies (kilkuletnią, dotykową, małą SB 640 i nową, optyczną, dużą SB X880) oraz licencję edukacyjną na oprogramowanie Smart Notebook.
Na szkoleniach z tablicy interaktywnej prezentujemy nauczycielom Smart Notebooka (do pobrania w wersji próbnej ze strony http://www.smarttech.com/Support/Browse+Support/Download+Software), dołączoną dedykowaną Galerię obiektów wraz z Lesson Activity Toolkit oraz portal Smart Exchange w wersji polskiej http://exchange.smarttech.com/ skąd można pobrać (w wersji do edycji) zasoby stworzone przez innych nauczycieli.

W tym wątku dyskusyjnym prosimy o wypowiedzi nauczycieli, którzy wypróbowali Smart Notebooka. Nieważne, czy z jakąkolwiek tablicą czy bez tablicy.
Czekamy na opinie, krótkie relacje (np. z przeprowadzonej lekcji pokazowej), porady i wskazówki dla innych nauczycieli, związane ze Smart Notebookiem i portalem Smart Exchange.
Poniżej pomocne pytania:
  1. Czy obsługa programu Smart Notebook jest wystarczająco prosta i intuicyjna?
  2. Czy sami tworzycie prezentacje, czy może korzystacie z cudzych?
  3. Czy wykorzystywaliście zasoby dostępne w Smart Exchange Polska? Jakie?
  4. Jakie jest Wasze zdanie o tym portalu?
  5. Czy uważacie, że tematyczna Galeria obiektów Smart Notebooka (obecnie ponad 6,6 tys. obiektów) jest przydatna?
  6. Czy używaliście szablonów ćwiczeń interaktywnych i innych obiektów interaktywnych dostępnych w części Galerii zwanej Lesson Activity Toolkit? Co o nich sądzicie?
  7. Czy i jeśli tak, to dlaczego polecilibyście Smart Notebooka oraz portal Smart Exchange innym nauczycielom?


Obraz Agnieszka Warchałowska
Odp: Tablice interaktywne, oprogramowanie Smart Notebook i portal Smart Exchange
Agnieszka Warchałowska w dniu sobota, 8 marzec 2014, 13:45 napisał(a)
 
Uważam,że program Smart Notebook jest bardzo pomocny w pracy nauczyciela. Nawet jesli nie ma się wystarczajacych umiejetnosci, by tworzyć swoje prezentacje, można wykorzystywać już stworzone z korzyścią dla uczniów.
Obraz Agnieszka Pylak
Odp: Tablice interaktywne, oprogramowanie Smart Notebook i portal Smart Exchange
Agnieszka Pylak w dniu sobota, 8 marzec 2014, 13:45 napisał(a)
 
Uśmiech Warto wypróbować, mam nadzieję, że jest sporo materiałów do j.ang do szkoły średniej.
Jak zachęcić dyrekcję do zakupu takiej tablicy????Mieszane uczucia
Smart Notebook- przyjemny program, intuicyjny.
Obraz Magdalena Bogusławska
Odp: Tablice interaktywne, oprogramowanie Smart Notebook i portal Smart Exchange
Magdalena Bogusławska w dniu czwartek, 13 marzec 2014, 21:37 napisał(a)
 
Program Smart Notebook jest prosty w użyciu, dzięki czemu można z łatwością tworzyć prezentacje, jak również korzystać z gotowych prezentacji dla uczniów szkoły podstawowejUśmiech  
Obraz Małgorzata Juszczyńska
Odp: Tablice interaktywne, oprogramowanie Smart Notebook i portal Smart Exchange
Małgorzata Juszczyńska w dniu piątek, 14 marzec 2014, 21:48 napisał(a)
 
Obsługa programu Smart Notebook jest dosyć prosta i intuicyjna, a zastosowanie tablicy interaktywnej na lekcjach sprawia, że zajęcia są ciekawe, aktywizujące i na miarę naszych czasów. Uczniowie chętnie biorą udział w takich lekcjach. Warto korzystać z tablicy interaktywnej.